png

1 | Jak dopasować obwód pod biustem?

Pas obwodu powinien stabilne podtrzymywać piersi. To na nim  w 80% spoczywa ciężar biustu, dlatego bardzo ważne jest jego właściwe dopasowanie. Na nagie ciało ściśle i na wydechu zmierz centymetrem krawieckim obwód pod biustem. Od otrzymanego wyniku odejmij ok. 5 cm, ponieważ pas biustonosza jest elastyczny i podczas noszenia się rozciąga.
Przykład: obwód pod biustem 78 cm – 5 cm = 73 cm. Zaokrąglij wynik i sprawdź podczas mierzenia, który stanik – czy o obwodzie 70 cm, czy 75 cm pod biustem jest lepiej dopasowany i w którym czujesz się komfortowo.

2 | Jak zmierzyć obwód w biuście?

W miękkim staniku lub na nagie ciało zmierz obwód w biuście na wysokości brodawek. W przypadku większych lub wiotkich piersi pochyl się lekko do przodu. Zwróć uwagę, aby centymetr krawiecki był na równej wysokości z przodu i z tyłu

3 | Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Do prawidłowego określenia rozmiaru biustonosza potrzebne są anatomiczne wymiary w biuście i pod biustem. Różnica między nimi wskaże Ci wielkość miseczki. Pamiętaj jednak, że każdy producent stosuje inny system i inną numerację miseczek (marki brytyjskie mają np. podwójną DD, FF, GG, HH itd.).  Dlatego najważniejsza jest ocena stopnia dopasowania stanika bezpośrednio na biuście po jego odpowiednim ułożeniu.

Przykłady:
Obwód pod biustem 70 cm – 5 cm = 65 cm, obwód w biuście –  88 cm. Różnica 23 cm.
Rozmiar biustonosza – 65F według europejskiej skali rozmiarów.
Obwód pod biustem 85 cm – 5 cm = 80 cm. Obwód w biuście – 112 cm. Różnica 32 cm.
Rozmiar biustonosza – 80K według europejskiej skali rozmiarów.
Różnica 12 cm = miseczka A ............................ Różnica 14 cm = miseczka B
Różnica 16 cm = miseczka C ........................... Różnica 18 cm = miseczka D
Różnica 20 cm = miseczka E ........................... Różnica 22 cm = miseczka F
Różnica 24 cm = miseczka G ........................... Różnica 26 cm = miseczka H
Różnica 28 cm = miseczka I ............................. Różnica 30 cm = miseczka J
Różnica 32 cm = miseczka K.............................Różnica 34 cm = miseczka L

4 | Jak układać piersi w miseczce biustonosza?

Wkładamy biustonosz, pochylamy się lekko do przodu i sięgając dłonią daleko w stronę łopatki, przesuwamy delikatnie piersi do miseczki. Po „wygarnięciu z pleców” biustu w miseczkach najczęściej przybywa. Prostujemy się i stajemy bokiem do lustra. Jeśli zauważymy, że piersi wylewają się ponad krawędź stanika i tworzą charakterystyczne „bułeczki”, sięgamy po większy należy dobrać biustonosz o większym rozmiarze miseczki.

5 | Jakie błędy są najczęściej popełniane przy doborze bielizny?

Najczęstszy błąd, jaki popełniają kobiety przy doborze biustonosza, to za luźny obwód pod biustem. Gdy cały jego ciężar spoczywa na ramiączkach, następuje silny ucisk na nerwy i mięśnie – stąd dyskomfort, bóle kręgosłupa, migreny czy drętwienie rąk. Z kolei przy za małych miseczkach fiszbiny wbijają się w piersi, hamując przepływ limfy w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do obrzęków i bolesności piersi. Jak dobrać biustonosz? Pomocna jest zmiana rozmiaru: zmniejszenie obwodu pod biustem i wybranie głębszych miseczek

6 | Po czym rozpoznać, że pas obwodu biustonosza jest za luźny?

Jeśli zapięcie ucieka w kierunku karku, a pas obwodu swobodnie przesuwa się po ciele, to prawdopodobnie stanik jest zza luźny obwodzie pod biustem. Zrób też test: stań przed lustrem i podnieś wysoko ręce. Jeśli spod fiszbinów wysuną się piersi, to znak, że pas obwodu jest za luźny. W tej sytuacji należy dobrać biustonosz o mniejszym rozmiarze pod biustem.

7 | Co sygnalizuje za małą miseczkę biustonosza?

Jeżeli zauważysz efekt wylewania się biustu ponad krawędź miseczki, fiszbiny przecinające z boku pierś, mostek biustonosza opierający się na biuście zamiast na klatce piersiowej – koniecznie powinnaś przymierzyć i dobrać biustonosz z większymi miseczkami.

8 | Dlaczego ramiączka biustonosza uciskają i uwierają?

Jeśli masz odciśnięte czerwone ślady lub ramiączka boleśnie wrzynają się w ciało, to spróbuj najpierw poluzować ich długość. Jeśli to nie pomaga, sprawdź, czy pas stanika stabilnie podtrzymuje twój biust. Jeśli jest za luźny, cały ciężar piersi spoczywa na ramiączkach i powoduje bolesne otarcia.

9 | Dlaczego ramiączka biustonosza spadają z ramion pomimo regulacji ich długości?

Przyczyną może być za luźny obwód pod biustem. Spróbuj zmniejszyć jego rozmiar, a jeśli to nie pomaga, zwróć uwagę na krój bielizny. Przy wąskich i spadzistych ramionach niektóre biustonosze, takie jak strapless czy half cup, będą mieć dla Ciebie za szeroki rozstaw ramiączek. Wtedy najlepiej jest wypróbować inny model bielizny lub spróbować krzyżowego przepięcia ramiączek.

Więcej o krojach bielizny możesz dowiedzieć się z mojego przewodnika.
Email this to someoneShare on Facebook